Värvimine – samm-sammult
Mul on suurepärane lina kleit, kuid üks väga maitsev jäätis jättis oma jäljed minu kauni kleidi peale. Nii et kleit ootas pool aastat oma teist esitlemist - ümber õmmelda, tikand teha peale, visata minema?
Ühel päeval lõunasöögi lauas mainis õe mees, et Riias ei saa kusagilt musta kangast värvi, mida ta tavaliselt kasutab mustade riiete musta tooni taastamiseks. Kas ma ei saaks selliseid hankida.
Mul on nagu välk selgest taevast - ma saan ju oma kleidi uuesti värvida!
Uurisin saadaval värvide tüüpe - pesumasinas värvimiseks on need minu elustiilile sobivaimad.
Jah, ma tean, et taimede abil värvimine oleks loodusele kõige sõbralikum variant. Ühe suve ma juba katsetasin. Taimede abil värvimine ei olnud minu soov, see on võrreldes teiste meetoditega väga aeganõudev.
Ja ja lõpuks olen aru saanud, et kui suudad pikendada riiete, katete, laudlinade või mis tahes muu tekstiiltoote kasutusiga, on see juba loodusele sõbralik.
Nii et lühike lugu, miks meie poes on kangavärvid! :) Alustame värvimisega.
Vali värv siin.
Kanga värvidega on kõige parem värvida looduslikest materjalidest kangaid, sealhulgas puuvilla, lina, viskoosi, samuti siidi või villa. Looduslikest materjalidest kangaste värvimisel saate püsiva, täisintensiivse tooni. Samas, kui värvite erinevate materjalide segu (sünteetikat sisaldavad, näiteks polüester + puuvill, polüester + viskoos, puuvill + lina + polüester jne), ei ole lõpptulemus etteennustatav, saadud toon on veidi heledam. Täiesti sünteetiliste kiudude (polüester, akrüül, nailon) kangaste värvimisel ei ole saadud tulemus prognoositav.
KÄSITÖÖKS MÕELDUD VERSIOONID
1. Kõige lihtsam ja turvalisem on värvida looduslikest materjalidest kangaid. Esiteks tuleb kaaluda kuiva kangast, kuna värvipakend on mõeldud 1 kg kanga kaalu jaoks – suurema kangatüki värvimisel on värv heledam. Minu eksperimendis kasutasin seda värvi. Enne värvimist tuleb kangas või riided kindlasti pesta ilma pesupehmendita ja veenduda, et mingid karvad ei oleks külge jäänud. Värvilahusesse pannakse niiske kangas.
2. Värvipulber lahustatakse esmalt 1 l vee koguses. Kuidas värvipulber lahustatakse, sõltub värvimise kvaliteet – kui jääb lahustumata pigmendipunkte, jätavad need kangale jälgi.
3. Lisa suur peotäis soola.
4. Lahtivolditud kangast võimalikult ühtlaselt värvilahusesse kasta.
5. Kangast tuleb vähemalt 10–15 minutit hoolikalt segada, et värv ühtlaselt imenduks tekstiili kiududesse.
6.Kuumeneda kuni 40-60°C, kui materjal lubab keeta kuni 90°C
B VARIANTID VÄRVIDE PESUMASINAS
1. Kõige lihtsam ja turvalisem on värvida looduslikest materjalidest kangaid. Puuvill värvub tavaliselt just sellises toonis, nagu pakendil on näidatud. Esiteks tuleb kaaluda kuiva kangast, sest värvipakett on mõeldud 1 kg kangakaalu jaoks – suurema kangatüki värvimisel on värv heledam või ei püsi üldse. Enne värvimist tuleb kangas või riided kindlasti ära pesta ilma pesupehmendajata ja veenduda, et mingid karvad ei oleks külge jäänud. Värvilahusesse pannakse niiske kangas.
2. Värvipulber kõigepealt lahustab 1 liitris vees koguses. Kuidas hoolikalt värvipulbrit lahjendatakse, sõltub värvimise kvaliteet – kui jääb lahustumata pigmendipunkte, jätavad need kangale jälgi.
3. Lisa suur kät soola.
4. Seadke pesumasin 40-60°C pesuprogramm ilma enne pesemist. Saate seadistada pesumasina 90 ° C , siis värvimine on vastupidavam ja värv on intensiivsem.
5.Valage eelnevalt valmistatud värvilist vedelikku otse pesumasinas.
6.Pühkige värvi jäägid pinnalt ja asetage kangas pesumasinasse ning alustage pesemist.
Pärast mitmeid minu ja õe abikaasa katseid on järeldused
- parim värv jääb 100% puuvillale.
- Mustadele kangastele on parem panna 1.5 pakki 1 kilogrami kohta
- Parim vähemalt 60°C
- Hoolikalt tuleb vaadata, et ei jääks mõni värvikuhjatis või plekk, mis võiks enne värvimist kangaga kokku puutuda
Siin on minu rätik pärast värvimist:
Kasutatud värv-sinine.
Aga milline tulemus sul tuli?